Trápia Vás hemoroidy - „zlatá žila“?

Trápia Vás hemoroidy - „zlatá žila“?

Máte kŕčové žily na dolných končatinách? Chirurgické oddelenie Železničnej nemocnice v Košiciach Vám ako jediné pracovisko na východnom Slovensku ponúka modernú liečbu týchto ochorení diódovým laserom!

Hemoroidy („zlatá žila“)

Hemoroidy znepríjemňujú život až 50% ľudí nad 30 rokov, celkovo jeho výskyt v populácii dosahuje takmer 70%. Muži (jedným z nich bol aj Napoleon Bonaparte) sú častejšie postihnutí ako ženy. Príčinou ťažkosti sú rozšírené žilové splete v bezprostredom vonkajšom alebo vnútornom okolí otvoru konečníka. Malé hemoroidy spôsobovať výrazné ťažkosti, avšak u niektorých pacientov hemoroidy zapríčiňujú výrazné bolesti, často sa zapaľujú alebo krvácajú.

Aké sú prejavy hemoroidov?

Vonkajšie hemoroidy sa prejavujú najčastejšie až svojou komplikáciou – trombózou. Pacient pozoruje elastický, na dotyk bolestivý útvar veľkosti hrášku až fazule, nachádzajúci sa v tesnej blízkosti análneho otvoru. Vnútorné hemoroidy sa často prejavujú bezbolestným krvácaním, ktoré pacient pozoruje pri stolici. Spektrum príznakov býva podľa štádia ochorenia rozsiahlejšie: svrbenie až pobolievanie v oblasti konečníka, hlienovitý výtok, zápal kože v okolí konečníka, prechodné až trvalé „prepadnutie“ uzlov z konečníka.

Laserová liečba je najmodernejším spôsobom odstránenia hemoroidov.


Výhody použitia lasera:

 • tenký laserový lúč minimálne poškodzuje okolité tkanivá odstráni hemoroid za súčasného ošetrenia miesta odstránenia
 • dochádza k okamžitému zastaveniu krvácania
 • dochádza k menšiemu opuchu
 • dochádza k podstatne menším bolestiam
 • hojenie je nepomerne rýchlejšie
 • rýchlejšia rekonvalescencia a návrat do zamestnania
 • je možné odstránenie všetkých hemoroidov naraz

Stanovenie diagnózy a kontakty

Ak máte niektorý z vyššie uvedených príznakov, obráťte sa na svojho lekára, ten určí diagnózu a odporučí Vám odborné vyšetrenie, na ktoré sa môžete objednať na č.telefónu 055 / 229 5856 (chirurgická ambulancia). Prípadne sa obráťte otázkou priamo na nášho chirurga formou e-mailu na laser@zzke.sk . Pri osobnom vyšetrení Vám podľa lokálneho nálezu chirurg doporučí najvhodnejší chirurgický zákrok a poučí Vás o priebehu výkonu, prípadnej dĺžke hospitalizácie a možnosti úhrady zdravotnou poisťovňou.

Varixy („kŕčové žily“) dolných končatín

Prvá zmienka o ochoreniach žíl sa nachádza už v „Eberusovom papyruse“ z roku 1550 pred naším letopočtom. Hoci varixami teda zrejme trpeli už Egyptskí faraóni, doteraz sa nepodarilo znížiť ich výskyt v populácii. Ba naopak, kvôli zhoršeným populačným návykom ťažkosťami s kŕčovými žilami trpí v rôznych krajinách sveta viac ako 50% žien a o niečo menej mužov.

Varixy sú prejavom rozšírenia a zmeny kvality povrchových podkožných žíl dolných končatín so zmeneným tokom krvi pri poškodených chlopniach spojok so systémom „hlbokých“ žíl, ktorý zabezpečuje odvádzanie odkysličenej krvi smerom k srdcu. Z hľadiska pôvodu sa varixy dolných končatín delia na tzv. primárne a sekundárne.

Primárne varixy vznikajú na genetickom podklade za pôsobenia rizikových faktorov (vyššie telesná hmotnosť, tehotenstvo, dlhé sedenie a státie, nedostatok pohybu, zápchy, fajčenie, perorálna antikoncepcia a ďalšie). Sekundárne varixy súvisia s postihnutím hlbokých ciev dolných končatín. Vznikajú následkom trombózy (upchatia hlbokej žily, úrazu, nádorových ochorení malej panvy, či na základe inej predchádzajúcej udalosti, napríklad po prekonaní zápalu hlbokých žíl).

Prejavy ochorenia

Varixami sa nazývajú rozšírené podkožné žily rôzneho priemeru a s rôznym priebehom. V počiatkoch ochorenia sú typické pocity ťažkých nôh a tlak v lýtkach. V rozvinutejších štádiách si pacienti sťažujú na opuchy nôh a nočné kŕče viazané na predchádzajúcu fyzickú záťaž. Príznaky sa obvykle zhoršujú v teple. U žien je možné pozorovať zmeny v súvislosti s menštruačným cyklom. Keďže ochorenie žíl dolných končatín je chronické progredujúce ochorenie, neliečené môže vyústiť do neskorých štádií, ktorými sú trvalé opuchy dolných končatín, trofické kožné zmeny až vredy predkolenia.

Liečba varixov DK

Konzervatívna liečba zahŕňa predovšetkým elastickú kompresiu dolných končatín venotonickými pančuchami a lieky zo skupiny venotoník. Liečba môže spomaliť progresiu ďalších štádií ochorenia, postihnuté žily však ostávajú na svojom mieste a môžu byť príčinou ďalších komplikácií (predovšetkým zápalov). Pri klasickej chirurgickej liečbe sa vykonáva podviazanie veľkých povrchových žíl v ich vústení do hlbokej stehennej žily, tzv.stripping (vytiahnutie) veľkej blúdivej žily na stehne, odstránenie postihnutých častí žíl z malých rezov a podväz a prerušenie poškodených spojok medzi hlbokými a povrchovými žilami. Sklerotizáciou sa sklerotizačnou látkou „zlepia“ predovšetkým drobné kŕčové žily a „tzv.metličky“.

Endovenózna laserová liečba (EVLT) sa stáva modernou štandardnou liečbou povrchovej žilovej nedostatočnosti. Ponúka bezpečnú, rýchlu a účinnú operačnú metódu s kozmeticky vynikajúcim efektom. Laserová energia s vlnovou dĺžkou 810 nm pôsobí vo vnútri poškodenej nefunkčnej žily, dochádza k jej zmršteniu a následnému uzavretiu. ELVT ako prvá metóda na svete získala certifikát o bezpečnosti a efektívnosti americkej FDA. Zákrok je možné vykonať v lokálnej anestéze, avšak podľa rozsahu varixov je obvykle nutné doplniť zákrok niektorou s ďalších minimálne invazívnych metód na odstránenie menších varikozít, čo zvýhodňuje regionálnu alebo celkovú anestézu.

Čas práceneschopnosti je znížený na minimum a návrat k plnej fyzickej aktivite je možný po jednom až dvoch týždňoch. Pri tejto metóde je výrazne nižšie percento komplikácií, pooperačný priebeh je menej bolestivý, rekonvalescencia je rýchlejšia s lepším estetickým efektom.

Stanovenie diagnózy a kontakty

Diagnostika štádia žilového ochorenia pripadá do náplne cievneho lekára – angiológa. Na angiologické vyšetrenie doporučené všeobecným lekárom je možné sa objednať na č.tel. 055 / 229 5831 (angiologická ambulancia). Pri osobnom vyšetrení Vám podľa lokálneho nálezu chirurg doporučí najvhodnejší typ chirurgického zákroku a poučí Vás o priebehu výkonu, dĺžke prípadnej hospitalizácie a možnosti úhrady zdravotnou poisťovňou.

Na našom oddelení úspešne vykonávame operácie kŕčových žíl (varixov) dolných končatín mnoho rokov. Máme samozrejme veľa spokojných pacientov a vďaka tradícii a týmto dlhoročným skúsenostiam sa snažíme zachytiť moderné trendy v možnostiach liečby ochorení žilového systému.

Vnútrožilová laserová liečba je modernou možnosťou liečby s už dostatočne známymi výhodami a rizikami. Podľa stupňa a typu postihnutia žilového systému môže byť konečnou metódou ich ošetrenia, v komplikovanejších a pokročilejších prípadoch je však nutné operáciu doplniť vybratím hrubších varixov na predkolení z drobných rezov, prípadne sa pooperačne doplní výkon tzv.sklerotizáciou (zlepením) malých varixov a metličiek. Typ výkonu indikuje chirurg po angiologickom (cievnom) vyšetrení, ktoré pacient môže absolvovať v našom zariadení.

"Ako sa môže pacient dostať na ošetrenie v našom zariadení?"

Stačí, ak si dohovorí stretnutie s chirurgom v dohodnutom termíne hoci aj prostredníctvom e-mailu najlepšie na adrese laser@zzke.sk , prípadne telefonicky na č.tel. 055 / 2295856 (chirurgická ambulanicia) najlepšie v popoludňajších hodinách.  Váš čas (minimálne jednu návštevu u nás) ušetrí takýto dohovor mailom, alebo telefonicky, pretože je možnosť vopred v deň návštevy objednať hneď aj angiologické vyšetrenie u nás. K nemu je potrebné mať výmenný lístok od všeobecného lekára. Ďalší postup a termín operácie sa dohovorí pri osobnom vyšetrení.   "Je výkon hradený zdravotnou poisťovňou?" Operačný výkon pre kŕčové žily je hradený zdravotnou poisťovňou, máme zmluvy so všetkými zdravotnými poisťovňami minimálne v rozsahu hradenia jednodňovej starostlivosti. Laserové vlákno používané pri laserovej operácii žíl však nie je poisťovňou hradené a keďže sa jedná o jednorázový materiál, pacient si ho musí uhradiť v plnej výške. Nami používané vlákna v súčasnosti stoja 10 000,- Sk. (331,94 €) * Cena je daná zahraničným dodávateľom a môže sa časom meniť.  

*) – Cena bola prepočítaná s konverzným kurzom 30,1260

Zdieľať článok
Prečo si vybrať nás?
 • lekárske vyšetrenia bez čakania
 • široký rozsah lek. odborností
 • príjmný prístup a starostlivosť
 • moderné technické vybavenie
 • výsledky v deň vyšetrenia
 • elektronická zdravotná dokumentácia
Viac informácií »
Napíšte nám

Máte otázky alebo pripomienky?

Kontaktujte nás