Ktoré okná sú (pre vás) najlepšie?

Normálne okná majú vo všeobecnosti tendenciu vydržať niekoľko desaťročí. Je to dosť dlhá doba, počas ktorej by mali poskytovať či už vizuálne alebo funkčné vlastnosti, s ktorými budete spokojní. Výber okien, ktoré by zodpovedali práve vašim požiadavkám preto nemusí byť taký jednoduchý. Na dnešnom trhu sa totiž nachádza niekoľko možností a zaujímavých alternatív, konkrétne z hľadiska použitého materiálu. K najznámejším voľbám sa pritom radia tie plastové, ale v nejednom prípade si na budovách, resp. moderných rodinných domoch všimneme aj luxusné hlinikove okna.

bývanie, interiér

Začnime však ľudovou voľbou, ktorá predstavuje relatívne nízke náklady. Plastové okná sú najčastejšou možnosťou z dôvodu ich prístupnej ceny, ale oceniteľným faktorom je takisto ich zvyčajne veľmi dobrá tepelná a zvuková izolácia. A napríklad oproti dreveným oknám predstavujú v podstatne veľmi jednoduchú a nenáročnú údržbu.

  • Aj napriek tomu vám však táto lacnejšia možnosť nedokáže najmä z hľadiska možností dizajnu poskytnúť to, čo hliníkové.

Hliníkové rámy vám poskytujú skutočne zaujímavé možnosti prevedenia. A to najmä v prípade, ak máte záujem použiť veľké sklá. Pokiaľ teda hľadáte dizajnový skvost a rozmerné okná, hliník je tou najlepšou voľbou. Výsledným efektom je skutočne luxusný dizajn a takéto rámy nepoznajú veľkostné obmedzenia. Veľké sklá pôsobia štýlovo, no zároveň so sebou prinášajú výhody, akými sú kvalitný výhľad na svoje okolie, či bohatý prísun denného svetla do interiéru.

  • K ich najväčšej nevýhode sa radí vyššia kúpna cena z dôvodu použitia cenného materiálu a špeciálnych estetických prevedení.

pohľad z okna, mraky, tma

Ako však bolo spomenuté hneď v úvode článku, podstatným faktorom je aj životnosť okien. Plastové sa „dožívajú“ priemerných 30, v lepšom prípade 50 rokov. U hliníkových je to dvojnásobok a vlastne v ich prípade ide o súčasť, ktorá vám vydrží na celý život. Ich priemerná životnosť sa odhaduje na 80 až 100 rokov.